Niečo pre ženy, samozrejme o Krav Maga

jún 19, 2017 | Blog

Niečo pre ženy, hlavne pre tie, ktoré neustále hľadajú a rozmýšľajú či je sebaobrana a práce na sebe dôležitá

Benefity trénovania Krav Magy – sebaobrana pre ženy

 

Príspevok od Anny Active Surowiec

Nadpis článku „Benefity tréningu Krav Magy – sebaobrana pre ženy“ je častou otázkou, s ktorou sa stretávajú inštruktori Krav Magy, keď chcú ženy začať trénovať. Ok, možno to je veľmi široká otázka avšak, čo chcem povedať je, že ako žena verím, že náš postoj čo sa týka našej bezpečnosti a pohodlia je veľmi reaktívny (čakáme až sa niečo stane). Predstavujeme si najhoršiu možnú situáciu a potom hľadáme riešenie „pre prípad, že sa to stane“.

Vysvetlím to.

Násilie má mnohé podoby

 Médiá nám denne ukazujú hrozivé situácie týkajúce sa násilia na ženách. Násilie má mnohé podoby, od špehovania, pouličných lúpeží, žiarlivých ex-priateľov/manželov až po domáce násilie vyvíjané ľuďmi, ktorí sú nám blízki. Faktom však je, že kvôli médiám a nášmu zabudovanému presvedčeniu, že ženy sú slabšie pohlavie a nie sú tak „silné“ ako muži, často hľadajú nejaké čarovné a úžasné riešenie najhorších problémov v prípad, že „sa nám to stane“. Ale samo o sebe toto nastavenie mysle je reaktívne a veľmi obmedzujúce a nedáva vám ani šancu bojovať!

Ok, ešte predtým ako vás ešte viac naštvem, dovoľte mi to vysvetliť; spôsob akým premýšľame o našej osobnej bezpečnosti nám často diktuje naše správanie. Ak v médiách vidíme, že sa niečo stalo, alebo ak na základe toho kam idete, čo robíte a s kým sa stretávate sa zvyšuje šanca násilnej konfrontácie, potom opäť hľadáme nejaké extrémne riešenie. A to je dôvod prečo sa pýtame seba a našich inštruktorov Krav Magy otázku „Čo urobím ak ma muž chytí za…“.

Mení životy

 Tréningy Krav Magy vás samozrejme naučia technické riešenia vyhrotených problémov, no vaša schopnosť reagovať a použiť techniky bude veľmi závisieť od množstva rôznych faktorov, ktoré neviete ovládať ako napr.:

Ako skoro ste boli schopné reagovať

Vaša veľkosť a sila v porovnaní s osobou, ktorá vám chce ublížiť

Váš emočný stav a schopnosť ovládať reakciu – uniknúť, bojovať, ustrnúť

Prostredie, v ktorom sa nachádzate a mnoho iného

Späť na začiatok

 Ak sa budeme riadiť podstatou tréningu Krav Magy, ktorou je vyhnutie sa konfliktu, prevencia a vyriešenie zložitej situácie, musíme „nastaviť náš radar“, aby bol schopný spoznať kedy nie je všetko „úplne v poriadku“ a okamžite vykonať patričné kroky, aby sme sa dostali na bezpečnejšie miesto, aby sme boli schopné zavolať o pomoc alebo aby sme boli schopné sa ozbrojiť bežnými predmetmi, ktoré nám môžu pomôcť v našej sebaobrane. Je to práve nastavenie mysle a myšlienkové pochody, ktoré nám dávajú „bojové šance“ proti väčším a silnejším mužom a nie čarovné riešenie veľkého problému. Samozrejme sa budete učiť techniky, napriek tomu však nemajte vo svojom kufríku/kabelke iba tie.

Povedomie

 Mať povedomie o vašej osobnej bezpečnosti musí byť samozrejmosťou; vedieť kde ste, s kým ste a aké nebezpečenstvá vám hrozia má byť každodenným myšlienkovým procesom, napriek tomu si to prosím nezamieňajte s paranojou! Riziko konfrontácie keď ste doma s rodinou a priateľmi za zamknutými dverami vo vašom bezpečnom susedstve je podstatne menšie oproti tomu, keď ste neskoro v noci vonku na párty a ste obklopená cudzími ľuďmi. Práve túto situáciu ako ženy často prežívame „v pohode“ a keď meníme prostredie alebo spoločnosť, ktorou sa obklopujeme, tak nemeníme stav nášho povedomia a z tohto plynie problém.

Ak ste nikdy neboli napadnuté, ak ste nikdy neboli v konfliktnej situácii, je to preto, že dbáte o svoju osobnú bezpečnosť, ste si vedomé možností a rozhodnutí, ktoré robíte, alebo ste jednoducho neboli v situácii, kde sa to mohlo stať? Odpoveď možno nikdy nebudete poznať!

Vyvážený prístup

 V dnešnom šialenom modernom svete sa denne mení okolie a hrozby, ktorým čelíme a spolu s tým sa musí tiež zmeniť náš postoj k potencionálnym hrozbám a rizikám. Akonáhle raz zmeníme náš postoj, musíme tiež zmeniť naše správanie v súlade s rozličnými prostrediami, v ktorých sa nachádzame a vybudovať si schopnosti ako predísť konfliktnej situácii, ktorá ak by sa aj udiala, máme schopnosť sa s ňou vysporiadať a čo najviac znížiť jej dopad. A tam smerujú tréningy Krav Magy.

Komplexné situácie si často vyžadujú jednoduché riešenia

 Väčšina bojových umení a sebaobranných systémov sú prekomplikované a reaktívne. Málo sa tam trénuje povedomie o osobnej bezpečnosti a techniky sú často príliš komplikované a závislé od sily, alebo sú adaptované zo športových systémov, ktoré prinášajú ďalšiu hromadu problémov.

Preto som si zvolila Krav Magu. V prvom rade a predovšetkým je to o tom, aby sme sa nedostali do takejto situácie. Za druhé ide o to byť sebavedomá a byť schopná robiť rýchle rozhodnutia v rýchlom slede situácií a práve preto možnosti/riešenia musia byť jednoduché! Všetko čo sa naučíte je založené na vašich inštinktívnych reakciách, čiže ide o prispôsobovanie vašich reflexov, čo pekne zrýchľuje váš tréningový progres (rovnako dlho ako sa zúčastňujete tréningov samozrejme).

Nakoniec, to čo mám rada na Krav Mage je, že si uvedomuje aký je moderný svet, aké stresy život prináša a uvedomuje si tiež fakt, že konfrontácie sa udejú veľmi rýchlo a keď to najmenej očakávate. Tréning Krav Magy poukazuje na zmeny správania, keď sa s problémom stretnete priamo rovnako ako keď vás problém zastihne nepripravené.

Aké je posolstvo?

 Berte vaše povedomie o osobnej bezpečnosti ako vašu životnú schopnosť, ako niečo čo musíte ovládať, niečo čo potrebuje čas od času vyživovať a vašu pozornosť. Zabráňte tomu, aby ste boli vy tá žena v správach, buďte silným a sebavedomým vzorom pre ostatných. Ukážte, že mnohým situáciám je možné predísť a že čarovné riešenia fungujú. Napriek tomu to, že ste v situácii, keď musíte dať chlapove ruky dole z vášho krku alebo zabrániť vášmu odtiahnutiu do auta, znamená, že sa toho udialo veľmi veľa čo k tejto situácii viedlo a vy ste si to nevšimli. Prečo ste si to nevšimli?

Akcia poráža reakciu

 Pochopte, že preventívny zásah zachraňuje životy a že nebyť tam je najlepšia možnosť, aj keď často nie veľmi praktická. Takže byť schopný robiť rýchle rozhodnutia, silno udrieť, udrieť prvá a rýchlo utiecť sú tvoje najjednoduchšie a aj najbezpečnejšie riešenia. Potom, keď všetko ostatné zlyhá alebo ste jednoducho „zaspali“, vtedy prichádzajú na rad ostatné techniky.

Odkedy učím Krav Magu a mám to šťastie tento systém učiť, som úplne presvedčená, že ženy sú schopné znižovať šancu stať sa obeťou vďaka dobrým rozhodnutiam, silným povahám, sebavedomým vyžarovaním. Naučte sa Krav Magu ako životnú schopnosť, ktorá zlepší vašu kondičku, dá vám telo, o ktorom ste snívali (v kombinácii so správnou stravou dámy!) a predovšetkým vám vytvorí nový okruh kamarátov, ktorí pri vás budú po celý život.

Samozrejme dúfam, že nikdy nebudete potrebovať schopnosti, ktoré vás Krav Maga učí a preto sa budete pýtať: prečo sa učiť niečo, čo nebudem nikdy potrebovať?

Zakončím to touto odpoveďou. Naučte sa ako sa vysporiadať s možnými problémami pre prípad, že sa nejaký vyskytne a nežite vo svete s vierou, že „vám sa to nikdy nestane“. Urobte všetko pre to, aby ste sa pripravili a užite si celý sprievodný proces (tréningy)!

Premýšľajte o tom takto. Prevencia a príprava je kľúčová. Trubky vo vašej kuchyni pretekajú a tak môžete skúsiť tento únik vody vyriešiť sama a dúfať, že to bude fungovať. Alebo môžete zaplatiť inštalatérovi 50 dolárov, aby to opravil jednoduchým a efektívnym riešením. Vašou ďalšou možnosťou je nerobiť nič a potom, keď potrubie bude striekať budete musieť zavolať inštalatéra a zaplatiť mu 2000 dolárov!

Bez ohľadu na to aspoň dúfajte, že inštalatér bude sexy!

Teším sa na ďalšie stretnutie

Anna Active

Anna Active (Surowiec) trénuje Krav Magu viac ako 10 rokov. Inštruktorský kurz absolvovala v roku 2010 vo Veľkej Británii a odvtedy sa delí o svoju vášeň k tomuto systému. Okrem toho, že je inštruktorka je aj nadšenou študentkou, ktorá sa chce stále zlepšovať. Spravila si aj Vojenský inštruktorský Krav Maga kurz a rôzne kurzy ohľadom streľby a fitness. Jej nadšenie spočíva v posilňovaní žien, aby sa stali viac sebavedomými, bezpečnejšími a viac fit. Pracuje tiež na bežných M-power workshopoch, ktoré sú založené na Krav Mage špeciálne prispôsobenej pre ženy.

Keď chcete zistiť viac o Anne, kliknite na link https://www.activekravmaga.co.uk/?page_id=322

preložil: Jakub Rumanovský