pár slov o životnom štýle – Moran Laskov, člen global tímu KMG

dec 30, 2017 | Blog

Krav maga a životný štýl

Sebaobrana proti nezdravému životnému štýlu

Od Morana Laskova

Moje meno je Moran Laskov – som inštruktor KMG (GIT), klinický dietológ, fitness inštruktor, nutričný špecialista a učiteľ zdravého životného štýlu.

Podľa mňa nezdravý životný štýl je zbierka deštruktívnych zvykov, ktoré vytvárajú fyzicky a psychicky nevyrovnané prostredie, v ktorom žijeme. Táto nerovnováha môže viesť k chorobám, zničeniu nášho životného štýlu a ku skráteniu predpokladanej dĺžky života.

Nižšie je 10 potenciálne neželaných zvykov, pred ktorými sa musíme ochrániť a metódy „sebaobrany“ proti nim.

Hrozba

Detaily hrozby

Možné seba-obranné riešenie

1. Fajčenie Jedno z hlavných príčin rakoviny pľúc a pažeráka, zodpovedné za mnoho telesných chorôb. Sme mu každodenné vystavovaní pasívne aj aktívne. Najlepší spôsob ako sa mu vyhnúť je obklopiť sa ľuďmi/priateľmi nefajčiarmi. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Akonáhle sa raz obklopíte aktívnymi ľuďmi, ktorí nefajčia a zvyknú pravidelne trénovať – môžete sa začať považovať za šťastného človeka.
2. Nedostatok spánku Nedostatok spánku má veľký dopad na naše telo, fyzický aj psychický. Ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku sa často vyrovnávajú s rozmazaným videním, nevoľnosťou, znížením kognitívnych funkcií, zmätenosťou, halucináciou, a stratou pamäte. Mimo tohto sú pre ľudí trpiacich nedostatkom spánku bežné depresie a úzkosť. Snažte sa spať aspoň 7.5 hodiny za noc a vytvorte si dobré prostredie na spánok. Napr.: pohodlný matrac, čistú spálňu, stmavte si miestnosť a odstráňte všetko, čo by mohlo narúšať váš spánok. Nechoďte spať neskôr ako o 22:30 a nevstávajte neskôr ako o 6:00. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Trénujte tvrdo – unavíte sa – budete dobre spať.
3. Alkohol Nadmerná konzumácia alkoholu ničí pečeň, narúša váš úsudok, spôsobuje agresívne správanie a môže viesť k dopravným nehodám a iným škodám. Na druhej strane výskumy ukázali, že pitie rozumného množstva červeného vína, ktoré je plné anti-oxidantov môže byť prínosné vášmu zdraviu. Vyhýbajte sa šoférovaniu pod vplyvom alkoholu za každú cenu alebo cestovaniu v aute s vodičom, ktorý požil alkohol. Dohodnite si odvoz alebo si zavolajte taxi aby ste sa dostali domov. Ak stále trváte na pití, snažte sa nekonzumovať viac ako 1 pohár a nie viac ako 3 krát za týždeň a snažte sa to robiť predtým ako idete spať. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Keď sme vo forme a sme fyzicky aktívni (napr. tréning Krav Maga), vieme značne redukovať našu túžbu po alkohole.
4. Nervozita Nervozita môže škodiť vášmu úsudku a môže viesť k zlému konaniu, ktoré môže spôsobiť nezvratnú škodu. Nervozita môže viesť k nadmernému vylučovaniu stresových hormónov, ktoré môžu zničiť imunitný systém a spôsobia, že telo bude zraniteľné voči infarktom, cukrovke, mŕtvici a rakovine. Cvičte techniky dýchania 20 minút denne kým sedíte s prekríženými nohami. Uistite sa, že dýchate nosom a vydychujete ústami. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí toto praktizujú každý deň, sú pokojnejší, mierumilovnejší a vedia sa lepšie vysporiadať s každodenným zhonom. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Počas tréningu naše telo uvoľňuje endorfíny, ktoré ovplyvňujú našu náladu a robia nás viac uvoľnenými.
5. Obezita Približne 2 milióny ľudí zomrie každý rok na následky obezity. V súčasnosti je na celom svete približne 1,5 miliardy ľudí, ktorí majú nadváhu alebo sú obézni. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je obezita číslom 1 v rámci príčin chorobnosti. Ľudia s nadváhou sú viac náchylní k chorobám ako: mŕtvice, poškodenie vnútorných orgánov – pečene, srdca a obličiek. Problémy s kĺbmi v nohách a problémy s krvným obehom v nohách. Odvážte sa a zmerajte svoju výšku, nájdite na internete vašu hodnotu BMI či je nad 27, zmerajte obvod tri centimetre nad pupkom a ak je to nad 102 cm pri mužoch alebo nad 88 cm u žien tak je to považované za vysokú hodnotu. Ak máte nadváhu skúste profesionála, ktorý vám môže pomôcť so stravovacími návykmi, s fyzickým cvičením na redukciu nadmerného tuku, ktorý je rizikom pre vaše zdravie. Ako sa vám môže hodiť sebaobrana? Trénovanie je vždy dobrý nápad, hlavne keď sa bavíme o intenzívnom aerobnom tréningu, ktorý je súčasťou sebaobrany. Každopádne fyzické cvičenie nestačí a musíte kombinovať oboje.
6. Nesprávne držanie tela Nesprávne držanie tela môže poškodiť váš chrbát. Problémy s chrbtom značne narušia váš štýl života a môžu obmedziť váš každodenný život. Zdravý chrbát je kombináciou správneho držania tela a silných svalov brucha, panvy a chrbta. Keď sedíme vzniká na chrbticu omnoho väčší tlak ako keď stojíme. Posilnenie vašich svalov brucha, panvy a chrbta. Snažte sa obmedziť čas strávený sedením na stoličke. Seďte rovno a uistite sa, že sedíte na stoličke, ktorá vám umožní raz za čas sa nahnúť dozadu. Raz za čas pritlačte svoj chrbát ku stene aby ste lepšie pochopili rovné držanie tela. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Mnohokrát zahŕňa tréning sebaobrany niektoré cvičenia, ktoré posilňujú chrbát ako; kettlebely, Alexandrov systém, Jóga, Pilates, Feldenkraisova metóda a Ground force metóda (GFM), atď.
7. Dlhé sedenie V súčasnosti 75% pracovnej sily vykonáva svoje zamestnanie posediačky. Dlhé sedenie zvyšuje šancu na rôzne choroby taktiež u ľudí, ktorí pravidelne cvičia. Ľudia, ktorí sedia viac ako 3 hodiny vkuse sú náchylnejší k vysokému krvnému tlaku, chorobám srdca, bolestiam chrbta a majú vyššiu tendenciu priberať. Predchádzajte sedeniu dlhšie ako 1,5 hodiny vkuse. Postavte sa, prejdite sa, ponaťahujte sa, porozprávajte sa s kolegami. To vám zlepší vaše zdravie a vzťahy v rámci kancelárie. Častejšie používajte schody, parkujte ďalej od vašej kancelárie, tak aby ste kráčali a začala tak prúdiť vašim telom krv po sedení v aute. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Tréning sebaobrany ako taký znamená, že nebudete vôbec sedieť! Tréning vo dvojici alebo v skupine vytvára intenzívnu tréningovú jednotku.
8. Nedostatok cvičenia „Rambam“ bol veľmi múdry učenec, ktorý žil pred 850 rokmi. Medzi jeho mnohými povolaniami bol aj doktorom egyptského kráľa a sprievodcom zdravým životným štýlom relevantným až dodnes. Jeden z jeho múdrych výrokov znel: „Tak dlho ako pravidelne cvičíte, nepríde k vám žiadna choroba a stanete sa silnejším. Tí, ktorí sedia a necvičia, aj keď jedia zdravo, ich životy budú bolestivé a plné únavy.“ Hovorí o fakte, že nestačí jesť zdravo ale musíte aj precvičovať celé telo. Pravidelné cvičenie spôsobom aký vás baví. V Krav Maga môžete nájsť rozličné aspekty fyzického tréningu – silový tréning, flexibilita, koordinácia, explozívna sila, rovnováha a mnoho iného. Tieto aspekty neexistujú v obyčajných športoch. Cvičte telo svojimi obľúbenými športami, snažte sa robiť kardio 4 krát do týždňa aspoň na 30 minút a silové tréningy 3 krát po 30 minút. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Proste si nájdite najbližšiu telocvičňu, kde sa učí sebaobrana (napr. Krav Maga) a začnite trénovať. Určite budete ihneď cítiť rozdiel.
9. Nedostatočné pitie vody Naše telo je tvorené zo 60% vodou. Pokles vody 2% z našej váhy môže uškodiť nášmu sústredeniu, spôsobiť dehydratáciu, poškodiť svaly, zvýšiť tep a privodiť iné zranenia. Väčšina ľudí sa dostatočne nehydratuje počas dňa a tento návyk môže spôsobiť ladvinové kamene a do budúcnosti iné poškodenia ladvín. Začnite piť 2 poháre vody po zobudení, 1 pohár pred každým jedlom a medzi jedlami. 1 pohár predtým ako idete spať, spolu 2 litre za deň. Neexistuje žiadna náhrada vody a hlavne nie sladké nápoje! Ako sa môže hodiť sebaobrana? Ťažký tréning Krav Maga / Sebaobrany vás donúti piť veľa, verte mi.
10. Problémy s rozdelením času Väčšina ľudí si nenájde čas na cvičenie, spánok, jedlo, kúpeľňu, nenájdu si čas pre seba a pre svoju rodinu. Otázkou je či žijeme v dobe, kde máme toľko povinností alebo je to problém prerozdelenia si času? Ak si nenájdeme čas na zdravý životný štýl tak to určite ublíži kvalite vášho života alebo ho aj skráti. Aby ste si urobili viac času najprv si musíte určiť priority vo vašom živote. Ľudia väčšinou tvrdia, že zdravie je tá najdôležitejšia vec. Venujte 5 minút každé ráno aby ste si naplánovali deň, stretnite sa s najdôležitejšími osobami vo vašom živote na raňajkách, obede a večeri. Potom si zosúlaďte vaše cvičenia na deň a ukončite svoj deň nie neskôr ako o 22:30. Kľúčom sú vaše ruky. Ako sa môže hodiť sebaobrana? Uprednostnenie vašich hodín Krav Maga vám pomôže nie iba fyzicky, udržať vás viac pozorných, sebaistých a ostrých – ale tiež napraví váš časový rozvrh, zaistí vám uvoľnenie času pre nejakú novú rutinu.

Moje záverečné odporúčanie je; nájdite si váš lokálny klub Krav Maga Global a prihláste sa na život meniacu skúsenosť už dnes.

Je to pre naše vlastné zdravie a život

Veľa štastia!

Moran

 

preklad: inštruktor KMG Slovakia – Jakub Rumanovský 

OZNAM

8.5.2024

07:00h do 11:30h