Myseľ bojovníka – Eyal Yanilov

jún 13, 2017 | Blog

Dobrý bojovník nemá len silné päste, ale aj silnú myseľ. Pár slov na túto tému od Eyala Yanilova

VÝZNAM BOJOVEJ MYSLE A MENTÁLNE CVIČENIA

 

Od Eyala Yanilova a Ole Boe

 

Je jednoduché byť šťastný, keď ste zdraví a úspešní. Ale čo v prípade, že máte problémy? Ako by ste sa správali? Ako by ste sa vyrovnávali so sklamaním, zlyhaním a porážkou?

Zatiaľ čo sme my, autori článku, prišli zo sveta bojových umení, trénovania štátnych zložiek a špeciálnych jednotiek a zameriavame sa na to, ako sa vysporiadať s konfliktami a s násilím či bojom, tak bez ohľadu na naše akademické pozadie, rovnako ako vy žijeme vo svete, kde väčšina konfrontácii nie je násilná, či fyzická.

Každá konfrontácia má svoje mentálne komponenty a každý deň sa stretávame s mnohými z týchto malých a stresujúcich ne-fyzických konfliktov a pravdepodobne aj niekoľko krát za deň. Od tých malých a otravných, ako keď svokra pozve rodinu na večeru alebo sused blokuje naše auto, až po šéfa, ktorý je nepríjemný a dáva nám úlohy na poslednú chvíľu. To nerátam stovky malých úloh, ktoré nás denne rozlaďujú (tým pádom stresujú), ako napr. emaily, textové správy, Facebook, telefonáty a stretnutia.

Na zvládnutie akéhokoľvek konfliktu potrebujete mentálne dispozície a aby ste si poradili s tými stovkami malých úloh, potrebujete rozhodovanie sa, sústredenie sa a rozdeľovanie pozornosti. Všetci vieme, že k vyhratiu pouličnej bitky,  aby sme premohli kriminálnika, ktorý sa nám vkradol do domu, k víťazstvu na bojovom poli, alebo proste k zvládnutiu namáhavého tréningu či súťaže je potreba nadobudnúť špecifické mentálne schopnosti:

  • Vytrvalosť
  • Kontrolovaná agresia
  • Rozhodnosť
  • Odvaha
  • Sústredenie

Tieto schopnosti sú doplnkom, alebo dokonca základmi fyzických a technických komponentov, ktoré by mali byť využité, aby sme získali prevahu v daných problémoch. Takže v bežnom živote moderného homo sapiens je pre vás dôležité trénovať svoju myseľ a tak budete schopní čo najlepšie fungovať počas stretnutí s vašimi zamestnancami, na rodinných stretnutiach s ľuďmi, ktorí zvyknú kritizovať vaše názory, či spôsob života, alebo sa postaviť doktorovi, ktorý sa vám snaží povedať, akoby ste sa mali starať o svoje telo, aby ste prekonali zranenie, či chorobu.

Opýtali ste sa sami seba niekedy: „kontrolujem svoju myseľ, alebo ona kontroluje mňa?“. Táto výborná otázka sa pravdepodobne vyskytne, keď sa vám potia dlane, bije vaše srdce a vaše nohy a ruky sa nepokojne mykajú pred súťažou, dôležitým obchodným stretnutím alebo, keď ste chceli pozvať na školský ples niekoho, kto sa vám páči.

Ako väčšina z nás, aj vy často cítite, že vaša myseľ je ako dookola skákajúci divoký býk v texasskom ródeu , hádže s vami všade naokolo a dynamicky a neustále sa kmitá. Čo teda robiť ohľadom tejto divokej mysle/býka?

Jednoducho, a podobne ako pri fyzickom tréningu, potrebujete získať nástroje a znalosti, aby ste ju skrotili a „spútali“. Potom prostredníctvom špeciálneho režimu mentálneho tréningu budete schopní lepšie vykonávať všetky úlohy, práce a povinnosti (s ktorými stretávame rovnako ako v živote, tak aj v násilných stretoch). Napokon po tréningu dosiahnete bod, kedy budete schopní bez námahy aplikovať potrebné mentálne rozhodnutia s najlepším možným sebaovládaním a maximálnou pozornosťou s minimálnym stresom a námahou.

Tréning vo všetkých smeroch

 

V KMG (Krav Maga Global) hovoríme o 4 pilieroch, v rámci ktorých neustále pracujeme na zlepšovaní našom a našich cvičencov:

  • Technický
  • Taktický
  • Mentálny
  • Fyzický

Ak jeden z nich nie je dostatočne vyvinutý, celá platforma sa zhora zosype.

V každom zo štyroch pilierov je obrovské množstvo znalostí a materiálu. Na porovnanie, skúste porozmýšľať koľko techník, princípov a tréningových metód máte spoločných s bojovými športami alebo bojovými umeniami. Koľko drilov, cvikov a režimov máte vo fitness metóde ako napr. Strong First?

Keď hovoríme o MENTÁLNOM TRÉNINGU, nie je v tom rozdiel. Je tam toho veľa, čo sa môžeme učiť a získať, aby sme dosiahli v našich životoch vyššie úrovne.

Poznáme 4 integrované „piliere“ v mentálnej príprave a tréningu:

 

  • Bojová myseľ
  • Sústredenie sa a koncentrácia
  • Relaxácia
  • Zneškodnenie škodlivé emócii

V každej z týchto sekcií máme princípy, techniky, tréningové metódy a režimy.

Radi by ste sa oboznámili s najlepšími cvičeniami, aby ste v sebe vyvinuli dobré bojovú myseľ? Čo sa deje s našimi mysľami & telami pod stresom? Ako by ste mali trénovať, aby ste nastavili pozornosť na konkrétnu úlohu? Aké sú najlepšie techniky na relaxáciu? Ako sa stať lepším v aktivácii a deaktivácii svojej agresie? Ako by sme mali vylepšiť naše rozhodovanie v stresujúcich podmienkach? Ako môžete pomôcť so svojimi znalosťami vašim klientom, kolegom, rodine alebo priateľom, aby sa mohli sami zlepšovať?

Tento článok vám dúfam dá zopár odpovedí na tieto otázky a nasmeruje vás k možnostiam ako z toho vyťažiť viac.

Kontrolovanie nášho strachu a emócii. Je to možné?

 

Pár rokov dozadu jeden z našich expertov, veľmi skúsený veliteľ z tímu SWAT, nás požiadal o drily na kontrolu a redukciu stresu (ktorý rastie na nebezpečných misiách ako záchrana rukojemníkov alebo zásah v dome s teroristami). Dostal od nás jednoduchý cvik rytmického dýchania a vizualizácie. Jeho zmyslom bolo nadýchnuť sa, prestať, a vydýchnuť počas 4 sekúnd v každej jednej sérii, pričom sa treba sústrediť na body, kde sa menil smer toku vzduchu. Tento cvik by sa mal robiť počas prípravy predtým ako sa začne akcia alebo tiež na dennej báze.

Keď sme sa potom stretli, chlapík povedal „tento cvik zmenil môj život“. Umožnil mu počas misií kontrolovať svoju myseľ a stres. Aj skúsený vyšší dôstojník sa stal viac sústredeným a bol schopný omnoho lepšie fungovať vďaka jednoduchému mentálnemu cvičeniu, ktoré usilovne cvičil, čiže aj po viac ako 10 rokoch v špeciálnej jednotke sa rozhodol zmeniť svoj život.

Ďalším príkladom bola priateľka študujúca na lekárskej univerzite, a tak musela brať krv niekoľkým pacientom. Táto mladá žena spolu s mnohými inými študentami medicíny prepadli úplnej panike po tom, ako sa nikomu z nich nepodaril prvý odber krvi navzájom. Dali sme jej cvik, ktorý nazývame „akceptuj porážku“. V podstate začnete s predstavovaním si a „skúšaním si“ najhoršieho možného priebehu, ale iba raz. Potom v niekoľkých krokoch postupujete od najhoršieho až po najlepší možný výsledok daného prípadu a najžiadanejší záver. Potom si to predstavujete a ak je to možné aj fyzicky precvičujete, približne 10-20 krát pre najlepší možný priebeh. Celé to zaberie približne 30 minút. Ďalší deň táto mladá žena prišla na hodinu ako prvá a plynulo bez problémov odobrala krv niekoľkým pacientom. Stalo sa totiž ťo, že jej myseľ sa znecitlivela a v reálnom čase jej podvedomie „cítilo“, že „tam bola a urobila to“ ešte predtým ako si to vôbec predstavila.

Mimochodom, ak si nemyslíte že predstavovanie vás môže zmeniť, spomeňte si čo sa deje počas erotických snov.

Tretím príkladom je právnik, fanúšik fitness tréningu, ktorý je niekedy čiastočne paralyzovaný počas zastupovania svojho klienta na súde, hlavne zoči-voči konkrétnym sudcom. Tréningové cviky a celé tréningy, ktoré mu boli zadané boli zamerané na sústredenie sa na jeden bod počas sedenia na malej vyvýšenej ploche (nevyvíjať tlak na chrbát). Musel sa nadýchnuť v prirodzenom rytme 6 a viac sekúnd, zadržať dych o 50% dlhšie, vydýchnuť za dvojnásobok času a potom sa nadýchnuť znova. Čiže možná pravidelnosť bola 6, 9, 12 alebo 8, 12, 16 atď. v závislosti od kapacity pľúc. Musel to robiť raz denne, a začať od 5 minút. Iný cvik, ktorý musel robiť je postaviť sa do úlohy vojenského seržanta dávajúceho rozkazy novým brancom, kým sudca bol jedným z nich. Predstavte si ho oveľa väčšieho ako sudcu a ostatných, ktorí sa na neho pozerajú zhora, a on im dáva rozkazy so súcitom, kým ich ako seržant musí pripraviť na vojenský život. Po niekoľkých týždňoch tréningu, keď sa musel náš právnický priateľ objaviť pred sudcom, cítil sa omnoho viac sebaistý a vystupoval s istotou a úspešne. Pocit sebadôvery sa rovnako zvyšoval s každým postavením sa aj pred iných sudcov.

V týchto opísaných prípadoch bol rozdiel v bojovej mysli. Nebezpečenstvá zostali rovnaké, zločinci šťastní a pacienti neboli iní ako obvykle. Zmena, ktorá sa udiala v mysliach veliteľa SWAT a študentky medicíny zmenila ich výkonnosť, život sa stal viac kontrolovateľným, misie sa stali ľahšie zvládnuteľnými a vyústili do úspechu.

Ak trénujete, istotne sa naučíte správne techniky, cvičte stále viac a viac a zlepšíte sa. Získavajte vedomosti z kníh alebo od učiteľov (omnoho lepšie), trénujte a získavajte skúsenosti a budete sa rapídne zlepšovať. Ale koľko investovať do tréningu. Máme iba 24 hodín denne.

Nepotrebujete nutne dosiahnuť úroveň mnícha v ďalekom kláštore a samozrejme sa pravdepodobne ani jedným nestanete. Väčšina z nás sme rodinné typy, žijúce v západnej spoločnosti, vlastniace množstvo vecí, pracujúci vo dne – v noci, aby sme zaplatili naše účty, aby sme mali domov, auto, počítač, šatník plný oblečenia, partnera, dieťa alebo dve, a to je iba začiatok! Potrebujeme prostriedky a schopnosti, aby sme zvládli a zmierili sa s týmito požiadavkami moderného života, ale nemôžme sedieť 10 hodín denne v meditačnej póze. Mentálny tréning a príprava, schopnosti, techniky a metódy, ktoré potrebujeme by mali byť prispôsobené ľuďom ako my. Čím viac trénujeme (a prirodzene by sme mali trénovať správne), tým silnejší budeme. Rovnako ako vo fyzickom tréningu a SF (Strong first), polhodina denne dokáže zázraky a posunie vás omnoho ďalej.

Ak chceme byť silní a fit ako modeli, ktorých máme v Strong First, zaberie to čas a ani oni to nedosiahli za noc. Ak (bože odpusť) si prajeme mať veľké svaly ako tí na Mr. Olympii, zaberie nám to roky, ak nie desaťročia. V mentálnom tréningu prichádza ovocie až časom. Po 3 mesiacoch tréningu SF už môžete vidieť výsledky ako sa zlepšujete a ste silnejší, po roku sú výsledky ešte preukázateľnejšie. V mentálnom tréningu to nie je inak. Zhrnutie: nastavte si ciele, získajte znalosti a začnite trénovať, získajte spätnú väzbu od študenta, ktorý má viac vedomostí alebo od inštruktora a pokračujte v adekvátnom tréningu.

Pamätajte, že nikto to za vás neurobí, presne tak ako nikto nebude za vás swingovať s kettlebelom, takže aby ste sa stali silnejšími, musíte trénovať.

 

Komponenty

 

Keď hovoríme o vyvíjaní mentálnych skúseností, väčšinou myslíme 6 mentálnych tréningových stratégií (alebo strom tréningových jednotiek)

  • Predstavovanie si
  • Nastavenie si cieľa
  • Pozitívne rozprávanie sa so sebou (a zmena vnútorného monológu)
  • Bojové nastavenie mysle (odvaha, rozhodovanie sa, vytrvalosť, kontrolovaná agresia)
  • Sústredenie sa

Integrovaním a zužitkovaním týchto šiestich hlavných stratégií sa zameriavame na vývoj sebaistoty; kontrolu psychických podnetov; kontrolu pozornosti (sústredenie sa a rozširovanie pozornosti); ovládanie vzrušenia; využitie predstavivosti; angažovanosť; využitie rozprávania sa so sebou a odhodlanie sa udržať v dobrej fyzickej kondícii.

Práca na odhodlaní, schopnosti sa rozhodovať, tréning Krav Magy alebo iného bojového štýlu, bojového umenia alebo súťažných športov jednoznačne pomáha vyvinúť vaše bojové nastavenie mysle. Avšak stále je tam toho mnoho na trénovanie mysle, hlavne ak chceme byť úspešní v živote, práci alebo osobných vzťahoch.

V Krav Maga Global sme na učenie našich chlapcov, inštruktorov a študentov navrhli koncept „nástroje pre obchod“.  Približne pred 20 rokmi sme začali trénovať manažérov vo vládnych a firemných sektoroch používajúc KM ako prostriedok k porozumeniu a vyrovnaniu sa so stresom. Pred pár rokmi sme urobili veľký skok dopredu, keď sme vyvinuli inštruktorský kurz pre KMG inštruktorov a odborný kurz pre tých jednotlivcov, ktorí sú na vysokej úrovni, no nemajú skúsenosti s Krav Magou, ale stále sú v príbuzných oboroch. Ľudia angažovaní v oblastiach trénerstva fitness, bojových umení, firemní tréneri a velitelia a inštruktori silových zložiek môžu nesmierne získať z mentálnej prípravy a tréningu. Nazývame ho – Inštruktorské a odborné kurzy pre bojové myslenie a mentálne cvičenie (MCIC). Niektorí z našich KMG inštruktorov hovoria o MCIC ako o „vražedných obroch“, kým ostatní to nazývajú kurz „čumenia do steny“ ako vo filme: Muži, čo čumia na kozy!

 

Eeehhh, naozaj čumíme do steny, ale iba na krátky čas a je to len jeden z drilov na sústredenie v našom curriculu. Účel tejto techniky je potichu sa rozprávať sám so sebou, vnútorný monológ pokračuje vo vnútri vašej hlavy, a aby ste získali kontrolu nad sebou s ešte lepšou schopnosťou sa sústrediť.

Riaditeľ a trpaslík (Oleho skúsenosť)

 

„Eyal vždy hľadal a vyvíjal najlepšie mentálne nástroje na prípravu mysle. Pamätám si incident počas inštruktorského uptade-tu v roku 1999. Eyal nám dal cvičenie, v ktorom sme si mali predstaviť a vizualizovať si konkrétneho oponenta a zmeniť jeho alebo jej vzhľad na niečo, čo je pre našu myseľ lepšie. Pamätám si, že vtedy riaditeľ Krav Magy vo Švédsku bol naozaj veľký chlap a vedeli ste, že keď príde na sparring s ním, tak budete určite potrestaní. A tak som sa rozhodol skúsiť to zmeniť. Cvičenie bolo celkom jednoduché. Bolo nám povedané, aby sme si zavreli oči a predstavili si nášho oponenta. Ja som si predstavil toho veľkého riaditeľa. Potom nám bolo povedané, aby sme zmenili výzor oponenta na čiernobiely a potom na malú kreslenú postavičku so smiešnym hlasom, ako stará verzia Mickey Mousa. Potom nám bolo povedané, aby sme s ním hýbali dookola po tréningovej miestnosti a aby sme ho dali do rohu akoby bol bitý. Podarilo sa mi to a na moje prekvapenie som sa začal smiať. Namiesto toho, aby som videl túto obrovskú a celkom desivú postavu, som teraz videl čiernobiely druh trpaslíka sediaceho v rohu. Už viac nebol tak desivý. Tiež som si predstavil seba ako s týmto trpaslíkom sparrujem. Počas ďalších dvoch týždňov som v tomto scenári pokračoval. Potom nastal čas si dať ďalší sparring s týmto veľkým bojovníkom. Teraz si pravdepodobne myslíte, že som vyhral? Nie, nevyhral, ale moje nastavenie mysle bolo úplne iné. Zrazu sparrovať s ním už nebolo viac desivé a môj výkon bolo omnoho lepší. Bolo to pravdepodobne prvý krát v mojom živote, kedy som naozaj porozumel sile mentálneho tréningu. Neskôr som sa od Eyala naučil, že táto technika bola v rámci Neuro-lingvistického-programovania (NLP). Bol som vystavený množstvu mentálneho tréningu počas výberu do armády, absolvoval som rôzne cvičenia v armáde, bojové umenia a iné atletické súťaže a tak ďalej, ale nikto mi nepovedal ako ovládať alebo manipulovať svojou mysľou. Proste ste to robili a buď ste uspeli alebo nie. Tak som zistil, že Eyal mal pravdu, keď nás učil toto a rovnako aj iné techniky, ktoré nás naučili ako zmeniť polohu našej mysle a ako sa lepšie pripraviť na stres vo všeobecnosti a aj konkrétne na násilné konflikty. Odvtedy som sa zaujímal o mentálny tréning ako doplnok bežného tréningu Krav Magy.“

Tréning bojovej mysle

 

Práca na vašich schopnostiach koncentrácie je neuveriteľne hodnotná. Pochopíte čo je stres a získate prehľad o rozličných stresových reakciách. Je veľmi užitočné sa dozvedieť ako reaguje vaše telo a myseľ na rozličné problémy a situácie. Veľmi vám pomôže mať úplný prehľad o bežných mentálnych a fyzických reakciách, keď si niekto vyskúša sebaobrannú/bojovú situáciu a normálnu situáciu (proces), ktorými si ľudia prejdú ako reakciou na situáciu ohrozenia.

  • Záležitosti, o ktorých by ste mali získať nejaké znalosti:
  • Slučka OODA (Observe-Orient-Decide-Act) – Pozorovať-orientovať sa-rozhodovať sa-konať
  • Mentálne postavenie
  • Kognitívny „rubbernecking“ (keď je vaša pozornosť sústredená na stimuly, ktoré majú silný emočný aspekt)

Potom samozrejme potrebujete získať mnoho praktických metód/drilov na trénovanie podnietenia a ovládania vysokých úrovní agresie, odhodlania a vytrvalosti, koncentrácie, sústredenia sa, neutralizácie deštrukčných emócií, minimalizovania stresu a rozprávania sa so sebou a nasmerovanie pozornosti.

V základe to zahŕňa toto: Ak nie ste schopní byť tu a teraz a udržiavať pozornosť na prebiehajúce situácie, pravdepodobne zaznamenáte problémy vo vašom neskoršom mentálnom tréningu a samozrejme aj vo vašich rozhodnutiach a výkonoch. Existuje niekoľko dýchacích cvičení a relaxačných techník, ktoré vám pomôžu udržiavať sústredenosť v stresujúcich situáciách. Ak v tom raz budete excelovať, môžete pokračovať s inými typmi mentálneho tréningu.

Každý nový cvičenec či dorastenec začínajúci s bojovými umeniami alebo KM, alebo člen komanda, pôvodne prišiel z civilizovanej rodiny a bežnej komunity. Boli „vytrénovaní“, aby boli priateľskí a nie agresívni a škodliví k ich rodinám a priateľom. Mnohí sa veľmi zdráhajú, hlavne na podvedomej úrovni, byť útočníkmi. Takže niekedy máme aj problém, keď trénujeme obrancov, že nemáme žiadnych dobrých útočníkov a útoky. A tak na tréningu policajtov a vojakov rovnako ako bojovníkov, prejdeme s cvičencami určitými cvičeniami a skupinami drilov, ktoré zvýšia ich schopnosti sa stať viac agresívnymi, ale s chladnou hlavou a sebakontrolou. Učíme tieňovať, triafať ciele a správne naznačovať údery na partnerov, bez toho aby ich trafili. Jednou zo skupín cvičení je prejsť cez dav ľudí, ktorí sa hýbu proti vám, pričom je tam stály odpor a kolízie. Používame cvičenia na ochranu druhých a bránenie priestoru alebo objektu za účelom zvyšovania schopnosti vnímať dôležitosť, potreby a uvažovanie iných.

Sústredenie a koncentrácia

 

Každý z nás má určité mentálne zdroje a kapacity. Aby ste splnili úlohu, musíte získať čo najviac zdrojov ako je len možné. Keď máte robiť sériové alebo paralelné úlohy, požiadavky sú vyššie. Keď nemáte dostatok zdrojov, keď bremeno života je väčšie ako dokážete s ľahkosťou uniesť, tak stres rastie. Tréning mysle nie je odlišný od tréningu tela. Telo sa mení vďaka posilňovacím tréningom, svaly rastú, kosti silnejú, koordinácia sa zlepšuje a iné. Cvičenia na sústredenie a koncentráciu sú pre myseľ ako turecké vstávanie alebo príťahy na hrazde pre telo. Súčasné štúdie a výskumy ukazujú, že určité časti mozgu sa zväčšujú a hrubnú a čo je dôležitejšie, vaše schopnosti silnejú.

Prečo fyzický tréning ako SF berieme tak profesionálne?

Je cieľom techník, v ktorých premiestňujeme alebo swingujeme s kettlebellmi alebo olympijskými činkami iba aby sme dokázali počas našich tréningov premiestniť vyššie váhy? Rozhodne nie.

 

  • Robíme to z niekoľkých dôvodov:
  • Fitness
  • Zdravie
  • Atraktívnejšie postavy
  • Byť silnejší pre denné využitie

Nechceme zlyhať pri činnostiach ako sťahovanie sedačky do iného rohu obývačky alebo sa zosypať, keď sa budeme snažiť odniesť krabicu potravín z auta do chladničky. Každý/á z nás máme svoje vlastné ciele a priority vo fyzickom tréningu.

V mentálnom tréningu to nie je inak. Robíte odlišné drily, ktoré patria do odlišných tréningových línií za účelom zlepšiť sa pre životné úlohy ako napr:

Vysporiadať sa s rôznymi konfliktami, konfrontáciami a bitkami

Prekonať bežný denný stres

Lepšie spĺňať vaše úlohy a prácu, či už ste manažér v spoločnosti, člen SWAT tímu alebo žena v domácnosti (väčšina žien v domácnosti sa denne vysporiadava s omnoho viac úlohami ako my všetci)

Dobrým nástrojom pre udržiavanie si mentálnej kondície je používať rovnakú metódu ako Pavlov používal so svojimi psami. Spojiť určitý mentálny stav s určeným fyzickým signálom. Po pár opakovaniach budete schopní zvrátiť proces. Keď urobíte daný signál, dostanete sa do mentálneho stavu.

RELAXÁCIA A ZNEŠKODNENIE ŠKODLIVÝCH EMÓCIÍ

Strach, úzkosť, zlosť, frustrácia, rozhorčenie a hnev sú iba niektoré z emócii, ktoré bežne zažívame. Keď sme v kontakte s inými ľuďmi zažívame určité druhy správania voči nám. Keď je naše ego zranené, keď nás niekto ponižuje, ubližuje nám alebo sa nás dotkne, tak z vášho vnútra tieto emócie prskajú. V tom bode sa zmeníme z doktora Jekylla na pána Hydea. Veľakrát sa nedokážeme ovládať. Správame sa k druhým odporne, hlavne k našim blízkym, a keď sa upokojíme, tak to ľutujeme. Na základe nášho správania v týchto chvíľach môžeme rozpoznať skôr istý druh zvieracieho a nie ľudského správania. Áno, niekedy potrebujeme byť agresívni, bojujúci a niekedy možno zničiť našich nepriateľov. Vieme, že ak vystrelíme náboj z našej zbrane a zasiahneme nepriateľa počas vojny alebo boja s teroristami, dostaneme medailu. Ak vystrelíme z rovnakej zbrane v miestnom klube alebo škole, ocitneme sa pred nábojom alebo pred sudcom a porotou.

Musíte robiť v stresových podmienkach správne rozhodnutia. Ako dosiahnuť túto úroveň? Jediné zázračné zložky sú: získať znalosti od najlepšieho učiteľa akého dokážete nájsť v okolí a cvičte drily sami alebo s najlepším partnerom akého môžete mať.

Jeden z drilov, ktoré robíme pre manažérov v korporátnom svete, súťažných športovcov a vojenské komandá, je zmena vnútorných monológov, rozprávanie sa so sebou. Zvyčajne človek býva náchylný k „škodlivým“ vetám a opisom budúcich zlyhaní a škôd ako „Umriem; Zraním sa; Nedokážem to; Šéf ma vyhodí; a podobne“. Takéto rozprávanie so sebou vás vyčerpáva a obvykle vedie k porážke alebo návratu. Jednoduchým cvikom je zmeniť tento vnútorný monológ a potom ho minimalizovať úplne. Najprv ich potrebujete nahradiť a povedať si povzbudzujúce vety či podnetné frázy. Potom spolu s drilmi na sústredenie a dýchanie budete schopní úplne minimalizovať rozprávanie sa so sebou.

Tu je cvik na upokojenie mysle spolu s relaxáciou tela. Mali by ste sa zamerať na každú časť tela, väčšinou od nôh k hlave. Každú oblasť napnete a uvoľníte (oblasť môže byť chodidlo, tvár; dlaň a predlaktie; celá noha; alebo aj celá horná časť tela a krk). Nadýchnite sa, prestaňte dýchať a napnite svaly v danej oblasti na pár sekúnd a potom túto oblasť uvoľnite a vydýchnite. Postupujete od chodidiel až k hlave. Najskôr menšími čiastkami a neskôr to môžete robiť väčšími časťami a napokon môžete trénovať aj krátko napínaním a uvoľňovaním iba vašich pästí a dlaní a dosiahnete relaxovaný stav mysle.

Chceli by ste sa naučiť viac a vyskúšať si to?

 

Ako účastník MCIC získate hlboké znalosti a vedomosti, pochádzajúce z dávnych ale aj súčasných čias, z modernej psychológie a tréningových metód Špeciálnych jednotiek, Polície, Armády a agentov v utajení, rovnako ako z korporátneho sektora, v Izraeli a na celom svete.

Získate znalosti, nástroje a zistíte ako:

Vyvinúť primeraný mentálny stav, čiže získať odvahu a rozhodnosť, bojovú myseľ a bojového ducha, kontrolu agresie a vedieť presmerovať hnev

Použiť techniky a tréningové metódy na ovládanie deštruktívnych emócií a zmiernenie stresu

Sa sústrediť, uvoľniť sa a ako prekonať strach a úzkosť, frustráciu a hnev

Vytvoriť mentálnu kondíciu pre zlepšenie intuitívnych bojových reakcií

Zlepšiť sebakontrolu a rozhodovací proces v stresujúcich podmienkach

Robiť dôležitú mentálnu prípravu spolu s tvrdým fyzickým tréningom po boku s ďalšími tréningami na zlepšenie sústredenia mysle, tela a vnútorných monológov

S najlepšími schopnosťami napredovať sám, alebo zdokonaľovať iných vrátane vašich fitness klientov, cvičencov bojového umenia, aktívne štátne zložky alebo firemných zamestnancov

O nás:

 

Eyal Yanilov

 

Učí a trénuje Krav Magu už viac ako 40 rokov, Eyal slúžil ako najbližší asistent a práva ruka zakladateľa Krav Magy Imimu Sde-Or (Lichtenfeldovi) po dobu približne 20 rokov. Jediná osoba na svete, ktorá má oboje: najvyšší stupeň, ktorý mu dal Imi a „Zakladajúci diplom excelentnosti“.

Od roku 1984 Eyal vyvinul a zmenil Krav Magu na integrovaný technický a taktický systém a pripravil moderné curriculum Krav Magy. Eyal bol hnacou silou rozširovania Krav Magy do sveta a hlavným inštruktorom a prezidentom KMG – Krav Maga Global, vedúcou organizáciou aktívnou vo viac ako 60 krajinách.

Eyal učil civilistov od roku 1975 a pripravoval inštruktorov od roku 1980 a od roku 1985 vzdelával armádu, príslušníkov zákona, dôstojníkov protiteroristických, tajných a špeciálnych jednotiek, bojovníkov a inštruktorov v Izraeli a po celom svete. Eyal má titul B.Sc. (bakalár vied) v elektrotechnickom inžinierstve.

Ole Boe, Ph.D.

 

Ole je zodpovedný za koncepciu zvládania stresu v Nórskej vojenskej akadémii. Dôstojníkov pripravuje na boj aj fyzicky aj mentálne. Ole má titul Ph.D. z kognitívnej psychológie. Inštruktorom Krav Magy sa pod vedením Eyala Yanilova stal v roku 1998. Momentálne má stupeň Expert 3 a je členom tímu KMG International. Ole slúžil mnoho rokov ako veliteľ vo vojenskej špeciálnej jednotke a viedol tréning ochrany VIP, záchrany rukojemníkov a boja na blízko. Slúžil ako inštruktor boja na blízko pre rôzne policajné a vojenské špeciálne jednotky v niekoľkých krajinách. Slúžil na niekoľkých medzinárodných operáciách po celom svete v rozsahu od Konga po Kambodžu. Od roku 2003 pracuje na Nórskej vojenskej akadémii, kde učí vojenských veliteľov velenie a rozvoj velenia. Ole je tiež zodpovedný za koncepciu zvládania stresu pre Nórsku vojenskú akadémiu a za fyzickú a mentálnu prípravu dôstojníkov na boj. Jeho vojenská hodnosť je major.

KMG – Krav Maga Global, hlavný poskytovateľ tréningu v Krav Mage, bojových schopností a ochrany 3. osoby

Kontaktujte nás, ak by ste chceli viac detailov a informácií.

admin@krav-maga.com

preklad: Jakub Rumanovský