Sila úchopu a to nie len v krav maga

sep 16, 2017 | Blog

Zopár slov ku sile úchopu od Petra Lakatosa, riaditeľa KMG a Strong first pre Maďarsko

Posilnenie vášho úchopu

Od Petra Lakatosa

Keď sa dáte do dvojice s chlapíkom a viete, že to bude bolieť.

Cvičenie je hrozba pištoľou spredu a každý jeden krát, keď vám odoberá zbraň sa cítite akoby ste prišli o prst a vaše zápästie začína bolieť. Opýtate sa ho aké je jeho zamestnanie a zistíte, že je to údržbár, stolár, či automechanik. Nie, nikdy to nie je kancelárske zamestnanie. Áno, poznám ten pocit.

V dnešnej dobe sa stal náš život priveľmi sedavým, sotva budeme niekedy potrebovať silný úchop a potriasanie rukou s chlapom je dnes skôr zahanbujúcim pocitom, pričom môj dedko by nikdy nedôveroval ľuďom so slabým úchopom. Rád by som krátko rozobral túto problematiku v 5 bodoch:

  • Terminológia
  • Bezpečnosť
  • Výkon
  • Zdravie
  • Riešenia

Terminológia

 Otvorený úchop – môžete ho držať na palci, príkladom je úchop hrubej veľkej činky, alebo v rámci NO GI zápasenia sa používa na súperove zápästie, prípadne pri krížovom potiahnutí v oblasti lakťa

Uzavretý úchop – tento úchop využijete pre uzamknutie úchopu, čo znamená, že to je úchop podporovaný palcom. Veľmi zriedka sa dá využiť v grapplingu, najbližší typ k tomuto úchopu je pištoľový úchop na rukáv

Stískajúci úchop – typ otvoreného úchopu, príkladom je keď si chcete niekoho pridržať pri sebe

Lapel (golier) úchop – čokoľvek z uzavretého/otvoreného úchopu, závisí od pozície dlane, používa sa v polohe ležmo (na bruchu aj na chrbte), aj v neutrálnej pozícii. Príkladom je krížové škrtenie v Jude alebo BJJ.

Rukávový úchop – pištoľový typ je hlavne uzavretým úchopom, zvyšok je predovšetkým o prstoch

Kimura úchop – je to otvorený typ úchopu, no bez palca

S-úchop a štítový úchop – využívaný hlavne zápasníkmi a grapplermi

Dve oblasti, ktoré treba ešte spomenúť:

Sila zápästia – skoro tak dôležité ako úchop samotný, no stále ju takmer nikto netrénuje

Sila naťahovacích svalov prsta – ak vytvoríte nerovnováhu, zaplatíte za to svoju cenu, tak ako pri iných častiach tela. Malá gumička dokáže divy.

Bezpečnosť

V tréningu Krav Maga využívate svoje prsty a svoje zápästie. Či udierate otvorenou rukou alebo päsťou, riešite hrozbu zbraňou alebo odzbrojenie, vaša ruka dostáva zabrať. Na tréningu chceme znížiť riziko zranenia a mojim cieľom nie je iba posilniť vaše zápästie/prsty, ale chcem vám tiež pre zápästie a prsty dodať viac mobility. Znova, moderný životný štýl od vás toho mnoho nevyžaduje, okrem výdrže 10-12 hodín denne. Takže väčšina z nás potrebujeme vykonať prácu naviac, aby sme boli silní a fit. A mobilita je toho súčasťou, ako povedal Gray Cook (zakladateľ systému Funkčného pohybu): mobilita je propriocepcia (Propriocepcia je schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny vznikajúce vo svaloch a vo vnútri tela pohybom a svalovou činnosťou („polohocit“). Je nevyhnutná na správnu koordináciu pohybu, registráciu zmeny polohy tela, svalový tonus a priebeh niektorých reflexov.). V podstate vytvára lepšiu propriocepciu a vzhľad tela. Keď niečo od atléta chcem, tak je to určite dobrý vzhľad tela, skôr ako niekoho udriete. A silné zápästie/ruka sa vie vysporiadať s rôznou záťažou, či už je to úder, blok alebo odzbrojenie.

Výkon

 Má veľa spoločného s tým, čo som už písal v časti o bezpečnosti. Nezraňte sa, to je východzí bod. Zlepšujte sa vo všetkom čo cvičíte a to je to kam by ste mali smerovať. V KM nepotrebujete silu ruky profesionálneho strongmana, alebo výdrž úchopu zápasníka, či zápasníka BJJ. Ale potrebujete celkom silný úchop na odzbrojenie protivníka alebo aby ste vedeli robiť špinavý box na úrovniach expert.

Zdravie

 „Sila úchopu môže byť ľahkým a nenákladným testom, aby sme zistili riziko smrti alebo kardiovaskulárnej choroby u jednotlivca,“ uviedol pre tlač Dr. Darryl Leong, hlavný výskumník a asistent profesora medicíny na Lekárskej univerzity McMaster Michaela G. DeGrootea a kardiológ v nemocnici. „Lekári a iní profesionáli v zdravotníctve môžu merať silu úchopu, aby identifikovali pacientov s vážnymi chorobami, ako napr. zlyhanie srdca, alebo odhaliť tých, ktorí majú vysoké riziko zomrieť na jednu z týchto chorôb.“

Sila úchopu bola silným prediktorom kardiovaskulárnej mortality a celkom silným prediktorom kardiovaskulárneho ochorenia ako takého pre ľudí z rôzneho ekonomického, či sociokultúrneho prostredia. Tieto zistenia naznačujú, že svalová sila je rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne ochorenie a môže dokonca predpovedať riziko smrti u ľudí, u ktorých sa vyvinie kardiovaskulárne alebo nekardiovaskulárne ochorenie. Tieto zistenia výskumníkom pomôžu vytvoriť spôsob ako zlepšiť malú silu svalov u pacientov, aby zvýšili ich vyhliadky na život.

Zdroj:

http://www.medicaldaily.com/get-grip-handshakes-better-predict-life-expectancy-blood-pressure-muscular-strength-333202

Riešenia

 Pamätajte. Ste atlét Krav Maga, v podstate Kravlét. Musíte sa sústrediť na dve veci: veci, ktoré zlepšia vaše KM schopnosti a ostatné veci, ktoré zlepšia vaše celkové zdravie a fitness, keďže nežijete v bubline. Keď nie ste inštalatér, o ktorom som hovoril na začiatku, uistite sa, že máte dostatočne silný úchop. Ak robíte BJJ, Judo, Grappling aj pomimo KM, pravdepodobne nebudete potrebovať špeciálny tréning na úchop, no môžete profitovať z tréningu zápästia.

Kettlebell swing jednou rukou s veľkou váhou

Nájdite si profesionála, ktorý vás naučí ako swingovať. Cvičte tvrdo, no uistite sa, že robíte bezchybné opakovania.

Tréning s „kyjakom“ alebo „palcátom“

Alebo si kúpte ľahšie kladivo s dlhou rukoväťou a robte pákové cvičenia na vaše zápästie.

Uterákové cviky

Navlhčite si uterák a začnite ním krútiť. Robte do dovtedy kým budete vládať. Je to jeden z najlepších budovateľov sily.

Posilňovače úchopov

Kúpte si dobrú sadu posilňovačov úchopov a začnite cvičiť. Jedným z mojich najobľúbenejších cvikov je, že stlačíte posilňovač a začnete krúžiť zápästím. Vezmite si posilňovač do auta a niekoľko krát ho stlačte, kým budete čakať na červenej.

Cvičte 2-3 krát týždenne. Počkajte 2-3 mesiace a budete chlap/dievča s najsilnejším úchopom v rámci skupiny na tréningu.

hľadáme brigádnika (študenta) na recepciu

info@nkmc.sk