HISTÓRIA

História Krav Maga

Na začiatku bol „len“ cirkus

Nato, aby sme pochopili samotný vznik krav maga a myslenie jeho zakladateľa Imiho Lichtenfelda, tak musíme trošinka hlbšie nazrieť do histórie a to až ku otcovi Imiho Lichtenfedla – Samuelovi. Hovorí sa, že v deviatich rokoch odišiel ku cirkusu kde sa priučil bojevému štýlu jiu jiutsu, kde predvádzal silové disciplíny a gymnastické prvky.

Samuel Lichtenfeld musel byť veľmi zaujímavý človek, lebo on sám určil a ani o tom nevedel, že Krav Maga vznikne. Jej vznik zabezpečil tým, že bol aký bol a mal veľký vplyv na svojho syna Imiho. Priviedol ho v tej dobe k vrcholovému športu. On sám bol spoluzakladateľom športového klubu a zabezpečoval chod súťaží, nákup zariadenií atď. V civile bol vynikajúcim detektívom a vynálezcom pútacích techník pre vtedajšiu políciu. Samuel Lichtenfeld si zaslúži našu pozornosť, lebo tým akým bol, určil smer Imiho života.

SLOVENSKÉ KORENE
zakladateľ Imrich Lichtenfeld a jeho otec Samuel boli vrcholoví športovci tej doby. Plávanie, gymnastika, zápasenie a box. Obaja verili v silu a potrebu fyzického rozvoja.

Imi Lichtenfeld

26. máj 1910

Narodený v Budapešti kde sa presťahovali jeho rodičia ako druhorodený syn Samuela Lichtenfelda. Mal staršieho brata Arpáda (1906).

9

Od roku 1920

Žil znova v Bratislave (Pressburgu) kde ho otec Samuel viedol ku športu a vytváral v ňom športového ducha. Imi sa venoval zápaseniu, boxu, plávaniu a gymnastike. Časom sa jeho zameranie čoraz viacej zužovalo na zápasenie a box.

Dobové materiály nám potvrdzujú, jeho účinkovanie v dvoch kluboch a to 1. Prešporský atletický klub a Športový klub Makkabea Bratislava v ľahkej a welterovej váhovej kategórii.

1928

Žil znova v Bratislave (Pressburgu) kde ho otec Samuel viedol ku športu a vytváral v ňom športového ducha. Imi sa venoval zápaseniu, boxu, plávaniu a gymnastike. Časom sa jeho zameranie čoraz viacej zužovalo na zápasenie a box.

Dobové materiály nám potvrdzujú, jeho účinkovanie v dvoch kluboch a to 1. Prešporský atletický klub a Športový klub Makkabea Bratislava v ľahkej a welterovej váhovej kategórii.

9

1929

Vyhral slovenský šampionát dospelých v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike.

30. roky

Podľa historických záznamov bolo Imiho zamestnanie - učiteľ telesnej výchovy. Vojenskú službu absolvoval v 30. rokoch 20. storočia pri delostreleckom pluku 153 v Bratislave.

9

1933

Imi bol vo víťaznom tíme za Makkabea Bratislava a získali titul majstra Slovenska.

1940

Imrich Lichtenfeld opustil Slovensko legálne ako vysťahovalec na riečnom remorkéri Pentcho. Remorkér stroskotal a Imi sa spolu s ďalšími tromi ľudmi vydal hladať pomoc v jednom člne.

Plavba trvala tri dni a Imi mal počas nej vysoké horúčky, ktoré boli následkom zápalu ucha, ktorý dostal pri skoku do vody počas zachraňovania chlapca na lodi Pencho. Pomoc našli u britského torpédoborca Nubium, ktorý ich vylodil v Alexandrii. Tam Imi podstúpil operáciu ucha, pričom zasiahnutý tvárový nerv bol poškodený v takom rozsahu, že mu zostala ľavá strana tváre ochrnutá. Lekársky nález hovoril o obrne ľavostranného tvárového nervu

9

1941

Imrich Lichtenfeld prezentovaný v československom pešom prápore 11 – Východnom (East).

Po roku 1942

Imi ťažil zo svojich vedomostí a skúseností, postupne sa stal inštruktorom telesnej prípravy vo vznikajúcej Izraelskej armáde. Najskôr bol záchranárom a neskôr pre svoje schopnosti sa stal inštruktorom na boj z blízka.
Po uvoľnení z vojenskej služby, Imi vytvoril systém Krav Maga, ktorý bola zameraný pre civilnú zložku obyvateľstva.

Eyal Yanilov

Imiho následovníkom sa stal Eyal Yanilov, ktorý pri ňom stál do poslednej chvíle a ktorého Imi určil, aby Krav Maga šíril po celom svete.

9. január 1998

Imi zomrel vo veku 88 rokov.

Samuel Lichtenfeld

10. marec 1870

Narodený v obci Mliečno (dobovo Téjfalu, od roku 1976 miestna časť Šamorína).

9

1908 až 1920

Pôsobil ako policajný strážnik, resp. agent pri Neuniformovanej stráži, resp. Civilnej stráži, ktorej zriaďovateľom bolo mesto Bratislava. Išlo o detektívnu činnosť, pričom po reorganizácii a zoštátnení policajného úradu sa Samuel “Robinson” Lichtenfeld stal zamestnancom československého Policajného riaditeľstva v Bratislave. Bol filantrop, zápasník a doteraz je vedený ako zakladateľ ringových športov v Bratislave.

9

Športové aktivity

Športové aktivity Samuela Lichtenfelda sa organizače spájali najmä s dvoma športovými klubmi a to 1. Prešporský atletický klub Herkules (1 Athleten - Klub "Herkules" Bratislava 1923), ktorého heslom bolo Zdravie, sila a svornosť). Druhým klubom, v ktorom ako činovník pôsobil, bol židovský klub ŠK Makkabea Bratislava.

9

1932

Vo výročnej správe o činnosti klubu za rok 1932 je Samuel Lichtenfeld zodpovedný za športové náradie, jeho správnu prípravu a použitie na zápasy a preteky. O rok neskôr je evidovaný ako jeden z dvoch vedúcich ťažkoatletickej sekcie klubu. Zároveň je v tomto dokumente konštatované, že Lichtenfeld je "skutočným zakladateľom ringových športov v Bratislave".

september 1944

Zomrel v koncentračnom tábore Osvienčim.