Blog

Niečo z histórie - Samuel Lichtenfeld

Krav Maga
Niečo z histórie - Samuel Lichtenfeld

Syn je zrkadlom otca a preto bol Imi taký aký bol.

Banková lúpež v Bytči

V tejto časti opíšem na vtedajšiu dobu veľmi závažný prípad. Generálku lúpeže vykonali v Bratislave a za obeť padla Slovenská všeobecná úverová banka. Samotnú lúpež starostlivo naplánoval jeden zo spolupáchateľov menom Pihodňa počas väzby v Ilave. Naostro šli teda do Považskej agrárnej a priemyselnej banky v Bytči dňa 31. 3. 1927. V tento deň o 10.00 hodine dopoludnia prepadli 4 revolvermi ozbrojení lupiči banku. Bankový personál poviazali a ulúpili z pokladne obnos 93264,11 Kč. Okradli tiež úradníkov o hodinky, prstene, cennosti a peniaze. Náhodou v čase lúpeže vošiel do banky zamestnanec firmy, parnej píly Ľudovít Holzmann a syn Ondrej Gajdošík. Šiel vložiť hotovosť 15000 Kč. O. Gajdošíka zviazali drôtom. Začal sa sťažovať, že ho drôt reže, na to ho lúpežníci dopichali nožmi a vykrvácal. Situáciu lupičom skomplikovala tiež Mária Kalníková, náhodná zákazníčka banky. Lupiči ju zviazali.

O žandároch a četníkoch v Bytči

Časť námestia, kde sa nachádzala banka

Pôvodne chceli utiecť autom. No to malo dôjsť zo Žiliny, čo sa lupičom nechcelo toľko čakať. Rozhodli sa pre útek a preto sa rozdelili. Lupiči Pihodňa a Bognár utekali smerom do Papradna a Andrássi a Markl smerom na západ na Moravu. Žandári sa dokázali zalarmovať vo veľmi krátkom čase. Spolupracovali s okolitými stanicami a na cesty stavali hliadky.
Hliadka stanice Štiavnik strážmajster Urban a strážmajster František Kratochvíl narazili v ten deň večer o 20.30 hodine na dvoch lúpežníkov Pihodňu a Bognára. Tu počas prestrelky zahynul strážmajster F. Kratochvíl. Jeho kolega opätoval streľbu, no lupiči v tme zmizli. Lupičov naháňali tiež vrchný strážmajster Bohuslav Rúžek, strážmajster Rudolf Prošek, Jaroslav Hrabě a Jozef Dvorský z domácej stanice. Strážmajster Karel Fioch a Jindřich Fišar zo stanice Predmier. Zo stanice Považské Podhradie Karel Lichtlan a Václav Machoň. Títo žandári pátrali vo svojom smere. V Štiavniku riadil zásah voči lúpežníkom štábny kapitán Jaroslav Ruckel, veliteľ četníckeho oddelenia v Žiline. Traja žandári Šimek, Alsinger, Faj dobehli v obci Udiča lupičov Andrássiho a Markla.
Počas prestrelky zahynul žandár strážmajster Alsinger. Lupiči opäť unikli. V lese Pod Kýčerkou už pri Morave dolapili civilní občania lupiča Bodnára, ktorý k nim šiel pýtať jedlo a odovzdali ho vrchnému strážmajstrovi Bohuslavovi Rúžkovi. Na Bodnára padlo podozrenie, že zastrelil F. Kratochvíla čo sa neskôr potvrdilo.
Ďalší z lupičov bol žandármi obkľúčený v lese zvanom Steingrunnd a zastrelil sa. Zistilo sa, že to bol František Pihodňa z Bratislavy. Lupiča Markla ťažko zranili a chytili pri prestrelke neďaleko Maríkovej. Zo zranení sa vyliečil v nemocnici v Trenčíne.
Počas prestrelky boli zastrelení dvaja roľníci a zranený strážmajster Jozef Hylko zo stanice Beluša. Najdlhšie unikal lupič Andrássi, ktorého dolapili žandári za pomoci gazdov 5. 4. 1927. No nebolo to veru ľahké. Lupič Andrássi sa skryl v kope lístia a zastrelil gazdu Ondreja Hološku a ďalších dvoch ľudí, troch zranil. Zastavilo ho až 7 rán po ktorých skonal. Pred súd sa teda dostali lupiči Bognár a Markl a pojednávanie začalo 26. 10. 1927 v Bratislave. Bognár sa pokúsil o útek ešte v Trenčíne. Pred súdom vypovedal tiež svedok lúpeže Július Sonnenfeld, zamestnanec banky, knihovník v banke. Vyhrážali sa mi odrezaním prsta, lebo mu nemohli stiahnuť prsteň z prsta. Verdikt súdu bol taký, že Bognár dostal trest smrti povrazom a Markl doživotie. Dňa 5. 4. 1927 zatkli robotníka Rudolfa Bendíka z Veľkej Bytče a obvinili ho z napomáhania pri lúpeži.

Samuel ako jediný poznal páchateľov a mal pri sebe ich podobizne. Celý čas sa pohyboval v horskom teréne a to vo veľmi nepriaznivom počasí čo zanechalo následky a Samuel vážne ochorel a musel absolvovať liečenie v Piešťanoch. Prenasledoval lupiča Bognára a aj ho dostal. Z miesta činu sa zachovala aj fotografia. Samuel Lichtenfeld na ľavej strane a jeho parťák, známy inšpektor Filsinger.


Páčil sa Vám článok?